Multlingve

Edukado.net jest wirtualną wspólnotą nauczycieli, osób prowadzących kursy oraz uczących się samodzielnie języka międzynarodowego ESPERANTO.
Portal internetowy, założony w 2001 roku, udostępnia ponad tysiąc gotowych do użycia materiałów, wiele użytecznych informacji i różnorodne serwisy dla nauczycieli, szczegółowo prezentuje ok. 500 opublikowanych podręczników i umożliwia nowoczesną, międzynarodową współpracę na wysokim poziomie 2,5 tysiącom nauczycieli esperanta z ponad 100 krajów. Redaktorka portalu, dr Katalin Kováts, językoznawca i metodolog, Węgierka mieszkająca w Holandii, pracując w pełnym wymiarze godzin, prowadzi i rozwija witrynę. Ponadto, prowadzi kursy stacjonarne języka podczas dużych międzynarodowych imprez esperanckich.
Aktywnie uczestniczy również w kształceniu nauczycieli esperanta w innych organizacjach i instytucjach. Jesienią 2010 na stronie internetowej zostanie uruchomione wirtualne centrum szkolenia nauczycieli (RITE), i jest to pierwsza taka inicjatywa w środowisku esperanckim. W ramach działalności portalu Katalin intensywnie pracowała nad stworzeniem i uruchomieniem nowych międzynarodowych egzaminów z esperanta, zgodnych z wymogami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ, ang. CEFR).
Wykorzystując materiały stworzone w Pracowni (Metiejo), Edukado.net opublikowało książeczkę Poŝamiko („Kieszonkowy Przyjaciel”), która zyskała dużą popularność. Ukazała się ona w 9000 egzemplarzy.
Poradnik dla nauczycieli esperanta, „Manlibro pri instruado de Esperanto”, pod redakcją K. Kováts, jest podstawową pozycją dla każdego nauczającego tego języka.
Pierwsze wersje portalu zostały skonstruowane dzięki wsparciu amerykańskiej fundacji Esperantic Studies Fondation (ESF).
Ostatnia, znacznie unowocześniona wersja powstała dzięki społeczności esperanckiej i sponsorom Edukado.net, którzy zebrali dużą sumę pieniędzy w celu zapewnienia dalszego istnienia portalu, którym od lipca 2009 kieruje Fundacja Edukado.net. Światowy Związek Esperanta (Universala Esperanto-Asocio – UEA) w 2008 roku nagrodził Edukado.net za jego wybitną działalność.
Tłum. Piotr Zarębski

Kopirajto © 2001 - 2024 edukado.net. Ĉiuj rajtoj rezervitaj.
Funkciigita de Fondaĵo Edukado.net kunlabore kun E-dukati kaj ESF.