Multlingve

Edukado.net je virtuálne spoločenstvo učiteľov, vedúcich kurzov a samoukov medzinárodného jazyka esperanto.

Internetové stránky, vytvorené v roku 2001, poskytujú viac ako tisíc materiálov pripravených na použitie, užitočné odborné informácie a rôzne služby; stránky detailne predstavujú približne 500 vydaných učebných pomôcok a umožňujú vysokokvalitnú modernú prácu na základe celosvetovej spolupráce 2500 učiteľov esperanta z viac ako 100 krajín.

Redaktorka internetovej stránky, Dr. Katalin Kovátsová, lingvistka a metodologička, Maďarka bývajúca v Holandsku, sa plne venuje výstavbe a prevádzke stránky a okrem práce na portáli sa pod jej vedením počas veľkých esperantských podujatí uskutočňujú tiež kurzy s fyzicky prítomnými účastníkmi. Aktívne sa zaoberá tiež školením učiteľov esperanta, ktoré je organizované inými inštitúciami. Na jeseň 2010 portál sfunkční svoj virtuálny trenažér pre učiteľov (RITE), čo je doteraz unikátna iniciatíva v esperantskom prostredí.

Katalin, v rámci práce na portáli, aktívne pracovala na vytvorení a sfunkčnení novodobých skúšok z esperanta spracovaných podľa Európskeho referenčného rámca pre jazyky.

Z materiálu vytvoreného v časti METIEJO (dielne) bola vydaná veľmi populárna publikácia: knižočka Poŝamiko (Vreckový priateľ), ktorá vyšla v náklade už 9000 výtlačkov. Manlibro pri instruado de Esperanto (Príručka výučby esperanta), redigovaná K. Kovátsovou, je základným materiálom každého učiteľa esperanta.

Prvé verzie internetovej stránky dala vytvoriť a finančne podporila americká nadácia Esperantic Studies Foundation (ESF).

Posledná, pomocou moderných technológií vytvorená verzia portálu vznikla vďaka komunite a sponzorom edukado.net, ktorí subvenciami získali dostatočnú sumu umožňujúcu ďalšiu existenciu tohto portálu, ktorý od júla 2009 spravuje Nadácia Edukado.net.

Universala Esperanto-Asocio (UEA - Svetový esperantský zväz) v roku 2008 udelil portálu cenu za vynikajúcu prácu.

Preložila: Magdaléna Feifičová

Kopirajto © 2001 - 2024 edukado.net. Ĉiuj rajtoj rezervitaj.
Funkciigita de Fondaĵo Edukado.net kunlabore kun E-dukati kaj ESF.