I.7 Nyelvi esélyegyenlőség

A kérdőív eredménye:
 
                                           

A válaszadók kb. negyede nem tudja, hogy az volna-e a célravezető, ha közvetítőnyelvként egy nemzeti nyelvet fogadnának el az országok, 68% gondolja azt, hogy igen, 8% pedig azt, hogy nem. 


Ha ez a kiválasztott nyelv a válaszadók anyanyelve volna, 74%-uknak az jelentené a legnagyobb előnyt, hogy soha nem lennének hátrányos helyzetben a nyelvtudásuk miatt. 58% szerint az, hogy tanulás és költségek nélkül mindenütt tudnának beszélni. 


72% gondolja úgy, hogy a magyar államnak is származna ebből haszna:


****


https://www.facebook.com/thelanguagenerds/posts/pfbid02PHAT1bDbhx7p9JLGcixXT4D9hmJbkbdcy9UPX7qqZcba3gQcm8LfufR9JKZayCqyl

“Hiába a többnyelvűség támogatására tett minden igyekezet: kétségtelen az angol egyeduralma EU-s berkekben – vélik a kritikus szemlélők. A problémafelvetés különösen a szóvivőkre vonatkozik, elvégre ők az intézmény „arcai”. Márpedig közöttük egyértelműen sokkal több az anglofon, angol anyanyelvű vagy legalábbis környezetnyelvű dolgozó. Amint arról az EurActiv.com portál beszámol, 26 EU-s szóvivőből több mint 40%-ot tesznek ki: heten közülük angolok és négyen írek. Ráadásul ez már a csökkentett létszám: eredetileg 20 anglofon került volna a 26 szóvivő közé. [...]

Az IPA (International Press Association) elnöke, Lorenzo Consoli egyenesen a kulturális sokszínűséget érzi veszélyben a jelenlegi helyzet miatt. Szerinte az angol túlságosan hangsúlyos jelenléte az EU-ban nem maradhat kulturális és politikai következmények nélkül. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyelvi háttér 2004 óta többet nyomott a latban a szóvivők kiválasztásakor, mint akár a szakmai alkalmasság vagy a kommunikációs készségek.”

 

https://m.nyest.hu/hirek/tamad-az-angol-veszelyben-a-tobbnyelvuseg

 

Kopirajto © 2001 - 2025 edukado.net. Ĉiuj rajtoj rezervitaj.
Funkciigita de Fondaĵo Edukado.net kunlabore kun E-dukati kaj ESF.